Kvalita kompaktních úsporných zářivek je dnes na jiné úrovni

Úsporné zářivky dnes mohou úspěšně konkurovat ostatním typům osvětlovací techniky. Za dobu od svého vzniku prošly dlouhým technologickým vývojem. Jaké jsou jejich přednosti a proč bychom na ně neměli zanevřít?

hruška

Přepětí v síti

Kolísavé napětí a vznik přepětí nemá podstatný vliv na provoz kompaktních úsporných zářivek a nesnižuje jejich životnost. To však neplatí pro vláknové žárovky, ty jsou na přepětí velmi citlivé. Před tímto jevem bychom měli chránit především citlivou elektroniku, jako jsou televizory a výpočetní technika. Provádí se to speciální prodlužovací šňůrou, která je koncipována jako přepěťová ochrana. Na některých místech v rozvodné síti k tomuto jevu dochází častěji, zatímco jinde prakticky vůbec. Každopádně LED diody a kompaktní zářivky tomuto jevu dokážou čelit svým vnitřním napájecím transformátorem.

Za většinou problémů stojí předřadníky

Známou bolístkou starých typů „úsporek“ byly předřadníky. Musíte si uvědomit, že se tato osvětlovací technika vyvíjela postupně, a že výrobci přicházeli na nová řešení v časovém sledu podobně, jako je tomu u LED diod. Původně šlo o předřadníky na principu elektromagnetické indukce a výsledným jevem bylo nepříjemné blikání o frekvenci 50 kmitů za sekundu. Tento jev byl markantní zejména na filmovém kamerovém záznamu. Zároveň plnícímu plynu a luminoforu trvalo delší čas, než se při stejné spotřebě elektřiny rozsvítil na plný výkon. Problematické to bylo zejména v místnostech s krátkodobým pobytem, např. na toaletách nebo v komorách, ve spížích, na chodbách a schodištích apod.

úsporná žárovka

Barva světelného zdroje

Staré typy byly výrazně omezeny barvou světelného spektra bílé barvy denního světla. Šlo zpravidla o teplotu chromatičnosti „univerzální“, na rozhraní mezi chladnou a teplou bílou, tedy nevhodnou jak pro relaxaci, tak i pro pracoviště. Dnes si můžete libovolně zvolit rozsah od teplých odstínů 3000 K pro ložnice a obývací pokoje až k chladným 6500 K, vhodnějším pro kuchyňské linky, psací stoly a kanceláře.