Krásně barevná Guatemala

Své jméno si Guatemala nese již od Indiánů, a v překladu znamená Místo obklopené stromy. Indiáni ji tak kdysi pojmenovali proto, že téměř polovinu území pokrývají tropické lesy. Guatemalské národní parky mají celkovou rozlohu 736 634 hektarů. Guatemala patří mezi největší státy Střední Ameriky, a pyšní se mimořádným kulturním, přírodním i historickým bohatstvím.

Pokud rádi podnikáte turistické výstupy, čeká tu na vás zelený hřbet pohoří Sierra Madre de Chiapas, který dosahuje výšky až 4000 m n. m. Nejvyšším vrcholem se však pyšní sopka Tajumulco. Sopek v tomto státě potkáte hned několik, některé z nich jsou dokonce stále činné. Pokud byste dali přednost raději koupání, jezero Petén Itzá nebo řeky Usumacita a Motagua, které ústí do Houraského zálivu, vám umožní krásný koupací odpočinek. V deštných pralesech pak leží ukryto plno mayských chrámů, staveb i pyramid a dalších pozůstatků mayské civilizace.

Pokud se budete chtít do této krásné země vypravit, budete na cestu potřebovat platný cestovní pas. Pokud si ale myslíte, že si odsud přivezete nespočet překrásných fotografií, jste na omylu. Fotografování je zde velmi problematické, a pokud si chcete vyfotit nějakého domorodce nebo jeho majetek, musíte ho nejprve požádat o svolení. Většinou si oslovená osoba nechá za vyfocení zaplatit.

Zdejší lidé jsou ale jinak velmi vstřícní. Pyšnit se mohou i svými kulinářskými dovednostmi. Jejich nejoblíbenějším pitím je osvěžující nápoj Licuado, což je vlastně velmi hustý ovocný koktejl s vodou nebo mlékem.
Podnebí zde je tropické, a z pohledu Evropy je zde vždy teplo, i když velmi vlhko. Často zde prší, a pokud nechcete potkat nepříjemné deštivé počasí, uděláte nejlépe, když se za dobrodružstvím této země vydáte kolem vánoc.
Pokud budete chtít po Guatemale cestovat, nejlepším dopravním prostředkem vám k tomuto účelu budou sloužit autobusy. Těmi se to zde jen hemží. Jde převážně o vyřazené školní autobusy, které jsou pečlivě opečovávané, ale především nádherně vyzdobené. V jízdních řádech panuje povětšinou dokonalý chaos, i když nakonec zjistíte, že vše dobře funguje.