Z místa na místo

Definice mobilního (přenosného) zařízení je velice jednoduchá – je to přístroj malých rozměrů, který je nutný dobíjet s velikosti displeje různých rozměrů od 3,5” až po 5,7”, ovládaný dotykově nebo pomocí klávesnice, základem jeho fungování je bezdrátové připojení, jsou stavebním prvkem pro internet a nové aplikace, nevýhodou bývá malá paměť, menší obrazovka a nízký výkon . Mobilní zařízení jsou ovládána operačním systémem. U jednodušších modelů (smartphony nebo tablety) postačí slabší hardware, ty „chytřejší“ využívají Android.
komunikace online
Mobilní telefony
Jsou dobrým sluhou, ale i zlým pánem, závislost populace na nich je velká. Je to vlastně zařízení pro komunikaci (stejně tak, jako kdysi býval běžný telefonní přístroj), pracuje na principu rádiových vln.
– celulární – využívají veřejné pozemní mobilní sítě
– satelitové – komunikují přes družici
– bezdrátové – závislé na základové stanici, určené pro pohyb v malých vzdálenostech
Notebook – laptop (poznámkový blok nebo počítat na klín)
Nahrazuje klasický stolní počítač díky tomu, že je lehký a lze s ním jednoduše manipulovat a přemisťovat ho. Jeho součástky jsou v miniaturnějším provedení, zdroj energie je akumulátor nebo adaptér.
přístup internetu
Tablet
Velice oblíben především u dětí, obdélníkového tvaru, ovládaný dotykově nebo pomocí pera přímo na monitoru. Jejich plocha může být velikosti A6 – A4.
Čtečka
Nahrazuje knihu jako takovou, do paměti je možné uložit několik desítek titulů, některé umožňují i přehrávání zvukových záznamů za pomoci sluchátek. Oproti běžné tištěné knize je lehčí a čtenář si může velikost písma přizpůsobit svým potřebám. Dobíjí se pomocí adaptéru.
MP3 přehrávač
Přehrává především hudbu, ale i mluvené slov, zvuk je přenášen do sluchátek, nespornou výhodou je malá velikost, dají se jednoduše umístit do kapsy.