Přivítejte jaro se vší parádou

Vítání jara je hodně starý zvyk, který se už dneska moc nedodržuje. Způsobů, jak vyhnat zimu a přivítat jaro je hodně. Některé jsou spíše jen symbolické, jiné tak trošku zavání nadpřirozenem. A nemusíte vůbec věřit na zlé duchy a kouzla. Už jen samotný rituál vám dodá lepší pocit i náladu. Asi nejznámějším zvykem pro vítání jara je vynášení Morany neboli smrtky. Symbolizuje ji postava ženy, vyrobená z větviček a slámy, která se háže do vody. Možností jak jaro přivítat a vyhnat zimu z obydlí je ovšem více a některé jsou vlastně příjemné a navíc vám po nich bude krásně vonět váš domov.
květy šalvěje
·         Jarní úklid: řekli byste, že i něco tak samozřejmého jako je jarní úklid, je vlastně vítání jara. A ono tomu tak opravdu je. Už naši předkové věnovali jarnímu úklidu hodně času, vymetali kouty, uklízeli na dvoře a svůj dům si zdobili, aby bylo viditelné, že jaro už je tu a zima a zlý duchové jsou z domu pryč. Vzpomeňte si na to, až se budete s nechutí vrhat na letošní gruntování po zimě.
·         Zapalte svíčky: pusťte si domů novou energii a harmonii. Pomohou vám v tom svíčky. Zapalte si svíčky bílé a černé svíčky ve všech místnostech vašeho domu. Plameny pozorujte a vnímejte novou sílu, která přichází.
·         Obměňte svůj šatník: konečně dobrá výmluva, pro nákup nového oblečení. Tradičně totiž dívky na jaře odložili staré šaty a šili si nové, jako symbol nového začátku. Přece nebudeme jaro vítat ve starém oblečení. Do dnešní doby se to perfektně hodí. Důvod navíc proč si udělat radost.
duch u hradu
·         Vyžeňte pryč zlé duchy: nemusíte být ani čarodějka ani věřící aby, jste si z domu vyhnali zlé duchy, i když jen tak symbolicky. Vlastně na to ani nemusíte věřit. Berte to tak, že si příjemně provoníte byt a budete se poté možná i cítit o trošku lépe. A jak na to. Máte na výběr, zlé duchy vyhnat totiž můžete více způsoby, stačí si vybrat. Do koutů se sype sůl, nebo můžete zkusit vykuřování. Pozor jen ať něco nezapálíte. Můžete si vybrat kadidlo nebo myrhu, pokud vám to ale přijde moc kostelní a duchovní sáhněte po šalvěji. Příjemně voní a očistí prostory vašeho domu. A jaro tak může přijít.