Turistika – jedna z nejkrásnějších sportovních aktivit


Turistika je nejstarší sportovní odvětví, chůze je člověku přirozená a tento druh pohybu zvládají i netrénovaní lidé ve věkovém rozpětí od malých dětí až po seniory ve velmi pokročilém věku. Provozují ji milovníci přírody bez ohledu na politickou situaci v zemi, dařilo se jí v době okupace fašistickým Německem, i v období socialismu. Podnět k masové oblibě této bohulibé činnosti dal na našem území Klub českých turistů založený již v roce 1888. Jeho zásluhou také u nás vznikla celá řada ubytoven, přístřešků, a mimochodem staveb, na něž může být naše země právem hrdá – rozhleden.
dívka na mostě.jpg


Boty jsou základ


S pěší chůzí zejména v horském terénu souvisí i nutnost zajistit si potřebné vybavení. Každý, kdo o této nekonvenční zálibě vážně uvažuje, zpravidla začíná tam, kde má lidská chůze svůj počátek – u chodidel. Turisté je obouvají do speciálních outdoorových modelů, které musí plnit značné nároky nejen na komfort, ale i z hlediska zdravotního. Pevná, bezpečná obuv s anatomickou stélkou a s částečně prodyšnou membránou proti působení vody je dnes základ, zapomeňte na dlouhé pěší túry v obyčejných teniskách, nebo dokonce v balerínách či v žabkách.
turisté v horách.jpg


Batohy pro jednodenní a vícedenní trek


Když pan Hudeček na počátku 90. let otevíral svůj pražský skromný obchod HUDY sport, byl vůbec prvním nadšencem, který turistice v naší zemi udal docela jiný rozměr. V sortimentu zboží se nacházely spací pytle, stany, karimatky, vařiče, svítilny, nádobí, nože, ale především batohy. Kvalitní obuv a batoh jsou dvě věci, které dělají turistu turistou.

Velikost batohu volíme podle toho, kolik dnů trávíme na cestách mimo domov, u vícedenní túry počítejte s 80 – 120 litry. Pro celodenní a dvoudenní víkendové výlety postačí většinou 45 litrů.
focení turisty.jpg

Výrobců batohů je na trhu několik desítek a zpravidla všechny výrobky mají anatomicky tvarovaná polstrování, bederní pás, prsní úchyt, pohodlně stahovatelné ramenní pásy, vnitřní komorový systém, a jsou vyráběny z nepromokavého polyesteru, nylonu a pogumované tkaniny.  Nechybí ani reflexní prvky, vysouvací pláštěnka, poutka na suchý zip, tkanička na uchycení mapy, rychloupínací stahovák na odkládání svršků v průběhu túry, minikapsy na baterku, zapalovač, mobil, peněženku, a spousta dalších vychytávek.