Slovenské Vysoké Tatry: uchvacující místo pro nejenom zimní dovolenou

Jedna z nejoblíbenějších turistických destinací pro Česko jsou nejvyšší hory našich sousedů. Nejenom lyžaři a horolezci se tady ale snaží zdolat nebezpečně vzhlížející štít, ale i pěší túry pro nikterak adrenalinové sporty jsou zde populární. Kombinace s luxusními hotely se může z dovolené pro celou rodinu v sousedním Slovensku stát stylový zážitek.

hory

·         Je třeba být ostražití

Je velmi jednoduché se v Tatrách zranit nebo ztratit. Proto se vždy musíte držet bezpečnostních doporučení a vyznačených stezek. Vždycky si dávejte pozor, abyste nezůstávali v horách v noci, jelikož se tam pohybují divoká zvířata. Přesto existují turistické stezky, které jsou osvětlené, hojně značené a zcela bezpečné. Neměli byste se ale vydávat na vlastní pěst mimo turistické stezky. Můžete někam spadnout, zřítit se nebo ztratit orientaci a někde sami uvíznout. Chytit v horách signál telefonu je spíše malý zázrak, než je to samozřejmost na našich nejvyšších vrcholech.

jezero

Řiďte se turistickými stezkami

Podél celých slovenských Tater se vyskytuje mnoho barevně vyznačených stezek, kterými se můžete vydávat s partnerem nebo rodinou na dalekosáhlé toulky. Ovšem dávejte si pozor. Pokud se chcete vydat na některý z vrcholů a nenajdete k němu barevnou turistickou stezku, je vysoce pravděpodobné, že je tento vrchol příliš složitý a nebezpečný na výstup, než aby se to doporučovalo nezkušenému turistovi, který není horolezec a který není s horami natolik dobře obeznámen, aby si věděl rady a znal nejbezpečnější způsob, jak se na vrchol dostat.

§  Některé vrcholy jsou schůdné pouze v doprovodu horského průvodce
§  Většina štítů je ale přístupna pro veřejnost
§  Na některé štíty vede lanovka (například na lomnický štít)
§  Vezme si s sebou menší obnos peněz, jelikož na cestě na štíty můžete potkat horské vesnice, v nichž si můžete koupit občerstvení

lanovka

Co byste měli mít s sebou?
1.       Pevné boty
2.       Dostatečné vybavení do hor
3.       Oblečení, které můžete přizpůsobit změnám horského podnebí