Měřící přístroje

V přesném strojírenství se rozhodně neobejdeme bez přesných měřidel, protože ty mají opravdu velký význam a musí mít i dobré zpracování a materiál.

Měřící přístroje

Vysoké nároky

Jestliže se pohybujete ve strojírenství, tak určitě víte, že velmi důležitým prvkem jsou veškerá potřebná měřidla, protože v průběhu výroby i při kontrole musíme kontrolovat dané rozměry. Když totiž vyrobíme špatnou součástku, tak v lepším případě se dá ještě opravit třeba obráběním, ale stejně budeme muset utratit za výrobu mnohem více peněz. Pokud se součástka už opravit nedá, tak jsou to naprosto vyhozené peníze, čemu musíme rozhodně zabránit.

posuvné měřítko

Typickým měřidlem ve výrobě je posuvné měřítko, kdy v průběhu obrábění můžeme měřit na desetiny milimetru. Samozřejmě existují i mnohem přesnější zařízení, což jsou například mikrometry, kde není problém opravdu přesného měření. Na takové nástroje jsou opravdu kladeny vysoké nároky a malé tolerance, protože měřidlo musí být přeci opravdu přesné. Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení, které se používá neustále, tak dbáme na kvalitní materiály, aby skutečně vydrželo.

Číselníkové indikátory

Měřidla jsou různá, takže je rozdělujeme na spoustu typů. Kromě těch klasických jsou v dnešní době opravdu oblíbená digitální, protože plně nahrazují ty klasická. Velká výhoda je v jejich rychlosti, protože zařízení přiložíte na potřebné místo, kde chcete měřit rozměr a displej Vám hned ukáže hodnotu. Ty chytřejší umí i ukládání do počítače, takže si můžete dělat různé záznamy a tabulky, což se v mnoha oborech hodí.

kovový mikrometr

Velmi využívaným zařízením je také rozhodně číselníkový indikátor Sonet. Za pomocí něj měříme různé odchylky a míry, kdy typickým tvarem http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/tvary.html je budík s ručičkami a ve spodní části měřící část. Celé tohle zařízení se uchopí do speciálních držáků, protože k správnému měření se nesmí ani pohnout. V praktickém příkladě ho můžeme použít při měření hřídele, kterou upevníme třeba sklíčidla, jenž se může volně, a hlavně v rovině otáčet. Následně se přiloží právě indikátor a postupným otáčením můžete sledovat výchylku ručičky, z čehož poznáte výsledek měření.