Přirozený zdroj energie

Kdo navštívil Severní Afriku či Blízký východ anebo neměl takové štěstí na dálky, pak stačí i Španělsko. Právě tam můžete spatřit datlovník pravý (Phoenix dactylifera), na kterém se honosně kývají obrovské a bohaté hrozny datlí. Ty zná už dnes každý i malé děti. Jsou oblíbeným ovocem i o vánočních svátcích, kde zdobí mísy spolu s fíky a našimi jablíčky a ořechy. Prostě u nás už zdomácněly, a to proto, že se jedná o velmi sladké ovoce, které je velmi chutné a obsahuje významné zdroje draslíku, manganu, vápníku, železa, hořčíku, mědi, selenu a dalších prvků.

datlovník velký

Co je pro ně obzvlášť typické, je jejich velký energetický náboj. Proto lidé, kteří drží dietu a sledují svůj příjem kalorií, by se měli této kalorické bombě určitě vyhýbat. Jsou tvořeny až ze tří čtvrtin sacharidy, ale na druhou stranu mají dostatek vlákniny, a tudíž mají docela nízký glykemický index. Krom výše zmíněného obsahují i vitamíny celé řady, jako provitamín A, vitamín „C“ a řadu „B1“ až „B8“. Najdeme v nich i antioxidanty a minerální látky.

Ve své domovině je požívali hlavně i beduínové, když přecházeli drsné pouště, právě proto, že jsou datle zdrojem úžasné energie. Také věřili, že působí i jako afrodisiakum.

datle sušené

Dnes nacházejí uplatnění jako sušené datle nakliceno.cz, které už můžeme běžně zakoupit a jejich cena je rozumná vzhledem k tomu, co všechno obsahují. Datle se suší buď přímo na slunci tam, kde jsou sklízeny, anebo zvláštní metodou, což je lyofilizace – sušení při mrazu za působení nízkého tlaku. Tímto způsobem se v nich zachová spousta cenných živin.

„V kapse“ k okamžitému použití by ji měli mít sportovci a lidé, kteří vyznávají aktivní pohyb, především běh, aerobní cvičení, silové tréninky anebo i při fyzické práci. Dodají spoustu síly. Je to mnohem zdravější než pít škodlivé energetické drinky. Datle jsou přirozeným zdrojem energie.