Když je třeba inteligence na úrovni

Možná jste na ně někdy narazili, webové stránky s prostým vzezřením, nabízející malý pokec s umělou inteligencí, robotem, který vám bude odpovídat na vaše otázky či odpovědi. Zatím se jedná jen o zábavné využití umělé inteligence, pokud se v těchto případech o umělé inteligenci skutečně dá hovořit. Ale technici a programátoři již ukázali světu několik svých výtvorů, které jsou schopny se učit.
 naprogramovaný mozek
Zase je pravda, že například český nejznámější AI robot – Karel, na to, že má IQ 345 zas tak nepostoupil a stále je spíš úsměvným pokusem při komunikaci, kdy náhodně střídá větu za větou, viz. Příklad komunikace, který vidíte níže:
 
Já:Necpi se
Karel:Co máš na mysli touhle větou?
Já:Aby si už přestal jíst?
Karel:si piš vole, nabíral sem je ze všech stran
Já:To nebylo moc hezké
Karel:to se ptáš proč?
Já:To nebyla otázka
Karel:fakt ?
Já:Ano
Karel:když myslíš.
Já:Myslím
Karel:cože ?
Já:Kdo?
Karel:no nejspíš nikdo nebo ne?
Já:ano
Karel:no já si myslím že ne
Já:Já si myslím, že ano
Karel:Jo to ses a pozdravuje te Hanzy
Já:A víš kdo pozdravuje tebe? nekonečná nicota, která nás všechny jednou sevře a ani já a ani ty s tím nemůžeme nic dělat, protože sice tvé IQ je 345, ale na otázky dokážeš odpovídat pouze v jednoduchých větách
Karel:jj nejrychlejsi stovkar v cr
 
Tady můžeme vidět, že náš Karel, ostatně jako každý podobný robot umístěný na web, rychle analyzuje daný text a vytvoří odpověď na základě předem stanovených vypočítání, které jsou tam umístěny programátorem a jakmile přejdete na něco složitějšího, celý systém nenajde lepší způsob než navázat podobnost svých vět na jakékoliv slovo v textu.
 umělá inteligence
Umělá inteligence dělá velké kroky, ale v komunikaci ještě stále trošku vázne. Je ale jen otázkou času, než budeme my v pozici oné zpomalené mysli, která se snaží zachytit myšlenku, která už dávno předběhla naše vlastní myšlení. Anebo se mýlíme a umělá inteligence navždy zůstane, co se týče komunikace s člověkem, na úrovni toasteru?