OSTRŮVEK CAYO GUILLERMO: Kubánský rum i bílé pláže

Fidel Castro, bývalý prezident a strůjce komunistického socialistického režimu na Kubě, před několika měsíci zemřel, Kuba však ponechává komunistickou stranu ve vedení svého státu. Přesto se už teď dějí velké změny. Zatímco kdysi měla Kuba jen několik letovisek, v dnešní době zde roste turismus stále rychleji.

KDY BYSTE SEM MĚLI PŘIJET? Hlavně v zimě, přibližně od listopadu je ideální čas. Teplota moře se pohybuje okolo dvaceti tří stupňů a teplota vzduchu neklesne pod dvacet pět. Navíc je zde v zimě mnoho prázdných pláží, na kterých si budete připadat jako trosečníci, nebo jako v ráji.

–          Varadero je sice nejznámějším kubánským letištěm, to ale neznamená, že byste měli jezdit pouze sem.  Právě tato velká letoviska často bývají plná turistů a pláže jsou tak přeplněné lehátky, že nevidíte na moře. Proto je lepší vydat se zde v době, kdy většina lidí necestuje, tedy v zimě, a také vydat se tam, kam většina lidí nejezdí.

Jaké mohou nastat na Kubě komplikace?
1.       Na některá místa nemají cizinci povolený vstup. Většinou se můžete pohybovat jenom v okolí hotelů nebo ve vyznačeném letovisku.
2.       Většinou jsou zde velké problémy s připojením k internetu
3.       Připravte se na to, že zde platí dvojí měna: PESO NACIONALE a PESO CONVERTIBLE (tato měna odpovídá přibližně stejnému kurzu, jako jeden americký dolar)
4.       V obchodech ještě stále platí lístkový systém, to znamená, že některé potraviny nejsou na Kubě vůbec k dostání.
5.       V obchodech většinou není nijak velký výběr, nabídka je tedy mizivá, vyjma potravin, které Kuba produkuje sama.
6.       Ceny jsou dokonce vyšší než u nás, hlavně za potraviny nad standard, připravte se na to.
Kuba stále více investuje do turistického ruchu a v nabídkách cestovních kanceláří se tak objevují zcela nové destinace, které můžete navštívit. Mezi ně patří i ostrov Cayo Guillermo.
·         Zde se jede na vysokou a náročnou klientelu
·         Najdete tu luxusní malé hotely a dlouhé bílé pláže
·         Vstup do moře je zde velice pozvolný a místo láká také na potápění ke korálovým útesům

Největší pláž ostrova je pojmenovaná Playa Pilar podle jachtě, kterou zde vlastnil Ernst Hemingway, když zde v minulém století žil.